Etusivu Aikojen alku 1600-luku 1700-luku 1800-luku 1900-luku Lue lisää
 Aikamatka Oulu   Tekijät
Ajankohtaista
Ohjelma
Tekijät
Tapahtuman taustaa
Yhteystiedot
Nelisatanen
 

 

 

 

Aikamatka Oulu -tapahtumaa on tekemässä suuri joukko oululaisia ja tullista tulleita osaajia, ammattilaisia ja asiantuntijoita.

Tuotanto
Asiantuntija- ja ohjausryhmä
Käsikirjoitus
Lavastus
Esiintyjät
Puvustus
Kampaus ja maskeeraus
Ohjelmatuotanto
Työpajat
Yhteistyökumppanit
Nelisatanen, toimituskunta
Oppaat
Käsityöläiset
Tekniset palvelut
Tiedotus ja markkinointi
Kiitokset

Tuotanto
  Oulun kaupunki
  Viestintäpäällikkö Sirkka Keränen, Oulu 400 –juhlavuoden johtaja
Kirsi Kumpuvaara-Virkkala, projektipäällikkö, kokonaistuotanto
Pauliina Hujanen, projektityöntekijä, ohjelmakoordinaatio
Tiiu Honkala, projektityöntekijä, tietomateriaali

 

Asiantuntija- ja ohjausryhmä
  Risto Vuoria, puheenjohtaja
Arja Huotari
Ilse Juntikka
Jouni Koiso-Kanttila
Taina Myllyharju
Helvi Puolakka
Matti Rossi
Anu Saari
Aarne Tarumaa

Sivun alkuun

Käsikirjoitus
Aihekäsikirjoitus:
Matti Rossi
  Opetusneuvos, ryhmän vetäjä ja koko tapahtuman taiteellinen asiantuntija.
 
Kaisu Mikkola
  Kalevan kulttuuritoimituksen entinen päällikkö.
 
Jukka Ukkola
  kävi kirjaamassa itsensä avojalakaseksi Tuiran synnytyslaitoksella 1947, vaikka oli kotoisin Utajärveltä. Varttui Oulun lyseossa ja yliopistossa fil. maisteriksi ja toimittajaksi, ensin Kalevaan 1967-83, sitten Suomen Kuvalehteen (Ouluun) 1984 alkaen. Pakinoita on ilmestynyt Kalevassa vuodessa 1971 (Aleksis K.) ja Kuvalehdessä vuodesta 1985. Julkaissut mm. pakinakokoelmia, Oulu-kuvateoksia (tekstit) ja juhlakirjoja, Oulun murteen sanakirjan ynnä muuta sikiön muistelmista Rautaruukin historiikkiin.
 
Markus H. Korhonen
  fil. maist. (hist)
syntynyt 1963
Vapaa esitelmöitsijä/luennoitsija ja kirjoittaja

Erikoistunut tapatietouden käytännön sovellusten opetustyöhön (vuodesta 1990-) ja yleistajuisten historia- ja kulttuuriaiheisten esitelmien tekoon.

Markus sanoo itse, ettei ole niinkään tutkija, vaan esittäjä, mitä tulee juuri historia-aiheisiin. Oma intohimo on saada raskaana, kuivana ja tilastollisena pidetty historia suuren yleisön ulottuville: "Mikäli ihmiset kiinnostuvat juuristaan ja ympäristöstään, kokevat sen mukavaksi ja hyödylliseksikin, ohjaa se myös yleistä ajattelua omaa ympäristöä vaalivaan suuntaan. Samalla se tukee myös perinteistä, tilastopitoista tallennehistorian tutkimusta".
 

Jouko Vahtola
  Professori
 
Timo Kesäläinen
  Everstiluutnantti
 
Tuotantokäsikirjoitus, ohjelmasuunnittelu:
  Jukka Ukkola, Pauliina Hujanen, Kirsi Kumpuvaara-Virkkala

Sivun alkuun

Lavastus
Miljöösuunnittelu: Flame Game Oy / Esa Pukero
  Valo- ja kuvasuunnittelu: Esa Kyllönen
Ääni- ja kuvasuunnittelu: Janne Auvinen
Pyrotekninen suunnittelu: Juhani Kuustie 
 
Lavastussuunnittelu: Pasi Kivilompolo
  Lavastustyöryhmän johtava asiantuntija: Seppo Kanniainen
Vastaava lavastemestari Sakari Murtola
Vastaava rakennusmestari Sauli Keränen
Rekvisiitta: Oona Byström ja Jyrki Mäki
Asiantuntija: Pohjois-Pohjanmaan museo/Pasi Kovalainen Oulun yliopiston arkkitehtuurin osasto/ Kati Jokelainen
Lavasterakentajat: Petri Haapakoski, Mika Lassila, Tuomo Miettunen, ja Ilja Murtola

Lavasterakentamisen harjoittelijat Oulun Seudun Ammattiopiston Pikisaaren yksiköstä:  Riikka Jussila, Liisa Komminaho, Riikka Peltoniemi, Sari Pinola, Sari Puumalainen ja Outi Saarnio
 

Sivun alkuun

Esiintyjät
Oulun kunnalliset eläkeläiset
Yhteyshenkilö: Aira Lamberg
 

Merellisiä tanhuja
Aira Lamberg, Kalevi Siltala, Helvi Tenhula, Eino Tenhula, Irma Kytökangas, Jukka Mäkelä, Esko Loikkanen, Marita Granqvist, Raili Ollila, Raili Mannila, Aino Jylkkä, Elsa Piippo, Varalla: Perttu Knuutinen, Ensti Ojala

Kuubalainen serenadi  
Ohjaus: Aira Lamberg

Reino Väliaho, Aira Lamberg, Hannes Leskinen, Alpo Latvakoski, Kalevi Siltala, Jukka Mäkelä, Eino Tenhula, Jorma Kuusela

Oulun Työväen Näyttämö
Ohjaus: Minna Kuusisto

  Kaupungiksi Julistaminen  
Käsikirjoitus: Jukka Ukkola

Minna Kuusisto, Pekka Parpala, Esko Forsström, Eija Huotari, Heta Nikula, Anniina Kangasniemi, Eeva-Kaarina Lämsä, Essi Taipalus

Rannalla Ruikuttajat  
Käsikirjoitus: Jukka Ukkola

Päivi Kangasniemi, Anniina Kangasniemi, Heta Nikula, 
Eija Huotari

Tuima Talavi
Käsikirjoitus: Jukka Ukkola

Esko Forsström, Essi Taipalus, Eeva-Kaarina Lämsä

Sivun alkuun

Oulun seudun lausujat 
Runon Aikamatka Oulussa 400 vuotta
Markus H. Korhonen, Eija Paaso, Pauli Prinkkilä, 
Jussi Lahtinen + kutsuvieraat

Teatteri Neliapila
Ohjaus: Liisa Siira

Tukkijoella – Tolarin rakkaus
Katkelma Teuvo Pakkalan Tukkijoella -näytelmästä

Maija-Liisa Kemi, Juhani Kemi, Erkki Suvanto, Pekka Parpala, Jari Väliaho, Antti Pönkkö, Paavo Riihiaho, Väinö Viitanen, Mikko Moilanen, Jari Partanen, Erkki Kotasaari, Timo Puhakka, Lea Holappa, Eljas Ihme, Raija Ikkala, Liisa Ihme, Jenni Manninen, Eila Katasaari, Sari Väänänen, Raimo Laitinen, Raimo Raipoaho, Simo Manninen, Arja Kolu-Korhonen, Marjatta Mononen, Marja-Leena Pönkki, Terttu Haanpää, Sulo Saarela, Jussi Haanpää

Kahdet tanssiaiset
Katkelma Toivo Kauppisen 7-osaisesta näytelmästä

Maija-Liisa Kemi, Juhani Kemi, Erkki Suvanto, Pekka Parpala, Jari Väliaho, Antti Pönkkö, Paavo Riihiaho, Väinö Viitanen, Mikko Moilanen, Jari Partanen, Erkki Kotasaari, Timo Puhakka, Lea Holappa, Eljas Ihme, Raija Ikkala, Liisa Ihme, Jenni Manninen, Eila Katasaari, Sari Väänänen, Raimo Laitinen, Raimo Raipoaho, Simo Manninen, Arja Kolu-Korhonen, Marjatta Mononen, Marja-Leena Pönkki, Terttu Haanpää, Sulo Saarela, Jussi Haanpää

Tervaporvarin piiput
Katkelma Veli Tuomas-Kettusen näytelmästä

Maija-Liisa Kemi, Juhani Kemi, Erkki Suvanto, Pekka Parpala, Jari Väliaho, Antti Pönkkö, Paavo Riihiaho, Väinö Viitanen, Mikko Moilanen, Jari Partanen, Erkki Kotasaari, Timo Puhakka, Lea Holappa, Eljas Ihme, Raija Ikkala, Liisa Ihme, Jenni Manninen, Eila Katasaari, Sari Väänänen, Raimo Laitinen, Raimo Raipoaho, Simo Manninen, Arja Kolu-Korhonen, Marjatta Mononen, Marja-Leena Pönkki, Terttu Haanpää, Sulo Saarela, Jussi Haanpää

Sivun alkuun

Alaköökin päivähoito ja päiväkodit
Yhteyshenkilöt ja koordinaattorit: 
Raija Saloranta, Sari Heikkilä, Hannele Makkonen

Perinneleikit ja Oulu tänään lasten silmin

Mukana olevat päiväkodit ja niiden yhdyshenkilöt: Merikotkan pvk Anna Hahtonen, Kaijonharjun pvk Anneli Korhonen, Pateniemen pvk Riitta Mustikka, Oulunlahden pvk Tuija Fiskari, Riekonmarjan pvk Susanna Mansikkamäki, Pvk Taikatahti Liisa Lohilahti, Pvk Jatsi Sirpa Mankila, Pvk Huvikumpu, Pvk Vekaralinna Minna Råman, Pvk Tasku Anna-Kaisa Ruonala, Oulun englanninkielinen leikkikoulu Ulla Terho, Mäntylä-Snellmannin pvk Marjo Salo, Haapalehdon pvk Pirjo Pakanen, Välkkylän pvk Raia Kortetjärvi, Lassin pvk Eija Mikkonen, Simpsin pvk Marjo DeFigueiredoneto

Riekonmarjan päiväkodin esiintyvät lapset

Tuuli Metsäntaus, Anna-Kaisa Kaasila, Sonja Päkkilä, Tia Vuorijärvi, Ida Juutilainen, Essi Vikeväinen, Lauri Koivuaho, Antti Nieminen, Santeri Pitkänen, Matti Riihiniemi sekä aikuiset Susanna Mansikkamäki ja Ailakki Sirniö

Merikotkan päiväkodin esiintyvät lapset

Juho Hiltunen, Katja Heikkilä, Mikko Korhonen, Fatou Njie, Emilia Holappa, Minna Korhonen, Tiia-Mari Haudelampi, Jere Karvonen, Mila  Hyvönen, Santeri Syrjälä, Emma Väisänen, Henri Väisänen, Teemu Tossavainen, Saana Pyyny, Emma Kultala, Eetu Värttö, Roosa Mömmö, Jere Aakko, Jenna Pasanen, Jere Huhtamella, Taika Nurkkala, Lisa-Marie Nurkkala, Jami Jääski sekä aikuiset Anna Hahtonen ja Mervi Moilanen

Kaijonharjun päiväkodin esiintyvät lapset

Juho Ahonen, Kaisa Hoppula, Juho Kaukko, Marika Kemi, Jesse Muhonen, Thu Huong Nguyen, Aleksi Seppä, Joonatan Suokas, Olli Takalo, Riku Pähtilä sekä aikuiset Anneli Korhonen, Anita Rukajärvi, Auli Mämmi ja Leila Kvist

Mäntylä-Snellman päiväkodin esiintyvät lapset

Oona Anttila, Ilari Huotari, Mikael Huovinen, Kantima Jokelainen, Juuso Keinänen, Roni Kivimäki, Roosa Koivuniemi, Iida Kokko, Simo Kotajärvi, Niko Malm, Jaakko Markkinen, Julius Mononen, Mari Mäkäräinen, Nea Nieminen, Johanna Oikarinen, Veera Palmu, Nea Pietilä, Joonatan Salo, Eetu Santala, Severi Säntti, Emilia Taimen, Paavo Tavi, Mikko Tynjälä, Maria Beslic, Reetta Blomster, Aki Ehovuo, Alvar Haapala, Helmi Hagman, Viivi Hatula, Ville Heinonen, Toni Impiö, Andreas Jurvelin, Hilla Kesälä, Jaakko Kotajärvi, Kiia Kouvala, Jenni Kytö, Elmeri Lehtiniemi, Armi Långström, Pirjo-Birgitta Långström, Johannes Määttä, Oona Nissi, Janne Nyman, Teemu Pentti, Pirpa Pessala, Oskari Portaankorva, Erkka Rantahalvari, Teno Takamäki, Veli-Pekka Tokola, Aapo Tornberg sekä aikuiset Katja Pirttikoski, Marjo Salo, Olli Moilanen, Kaisa Kaukoranta, Sari Korhonen, Liisa Hietala, Päivi Pekkarinen ja Tarja Mankinen

Huonesuon päiväkodin esiintyvät lapset

Roosa Heikkinen, Anni Junttila, Ronii Junttila, Julia Kallio, Noora Kanniainen, Jukka-Pekka Kujala, Matti Lai, Helka Latvakoski, Eemil Littow, Inka Lähteenmäki, Helena Moilanen, Tuomas Mäläskä, Toni Pakanen, Hanna Pelkonen, Jennika Pulkkinen, Aleksi Rantala, Annu Riekki, Niklas Räihä, Juha Siirilä, Jonna Tuomisalo, Joni Tuovila, Emma Väättäri, Ylimartimo Jaakko sekä aikuiset Paula Hallikainen ja Raija Jämsen

Pateniemen Päiväkodin, Risuniityn Esikot

Haaraniemi Aleksi, Huovinen Eljas, Jaakkola Pauliina, Kinnunen Aleksi, Meriläinen Roni, Mäki-Runsas Silja-Noora, Partanen Akseli, Piispanen Emma, Pitkänen Elia, Siltakoski Jarkko ja aikuinen Maire Kaitaniemi

Lassin päiväkodin esiintyjät 

Ruut Rokka, Jessika Ahola, Santeri Tukiainen, Ronja Järvenpää, Krista Sivula, Sofia Nikula, Kristoffer Hämäläinen, Franke da Silva, Niklas Haataja, Vikke Järvenpää, Samuel Lasanen, Jemina Aittola, Janette Savaloja, Eeli Hietala, Niko Matero, Ata Kocol, Minttu Salonen sekä aikuiset Elina Malinen ja Eija Mikkonen

Haapalehdon päiväkodin esiintyvät lapset

Loikka-Lasset:
Anttonen Veera, Jacklin Jere, Jansson Miikael, Jokilahti Patrik, Kainuharju Miika, Korhonen Suvi, Manelius Juuso, Ollikainen Petrus, Perttu Joona, Puhakka Enni, Sankala Samuel

Voltti-Veikot:
Annala Lauri, Hilli Roosa, Kainuharju Annika, Koivuniemi Iida, Kontiokari Pete, Manelius Otto, Mehtomaa Sara, Moilala Pinja, Mononen Susanna, Mäkinen Janina, Mäntyniemi Niina, Näppä Valtteri, Ojalehto Emma, Ollikainen Elias, Pakanen Wilhelmiina, Pirttimaa Aleksi, Pulkkinen Saana, Rantaeilola Emilia, Rönkä Sofia, Tauriainen Heini-Eerika, Vilppola Joni, Vähäkuopus Heidi

Juoksu-Jussit:
Mustonen Jesse, Pihlajaniemi Aapo, Ruotsalainen Eetu, Vörlin Niklas

Kieppi-Kallet:
Hilli Aaro, Lietsalmi Veeti, Loukasvuori Lotta, Pousi Vilma, Still Jenni-Julia, Vesenterä Ada
sekä aikuiset Jansson Anne, Frantti Marjatta, Kangas Päivi, Jakku Kaija, Pakanen Pirjo, Merikallio Pirjo ja Korkiakangas Sinikka

Välkkylän päiväkodin esiintyvät lapset

Mikko Lähde, Arttu Salo, Juho Hirvelä, Viivi Lankinen, Iida Kemppainen, Viivi Kosonen, Riina Tornberg, Julia Isomaa, Harri Pilto, Veera Juntunen, Ville Pihkakorpi, Tuulia Romppainen, Juulia Romppainen, Aino-Maria Nevala, Eemeli Tulppo, Ilari Helander, Konsta Kiipeläinen, Laura Vavuli, Elmeri Lehtinen, Joona Partanen, Toni Pietarila, Topi Voutilainen, Tatu Kankaanpää, Petrus Kivioja, Ossi Lyttinen sekä aikuiset Kortetjärvi Raija (vastuuhenkilö), Piikivi Antti, Hyvönen Aila, Paakkonen Sinikka, Kemppainen Taina ja Kivelä Sirpa

Oulunlahden päiväkodin esiintyvät lapset

Aleksi Lampinen, Sanni Hakala, Niko Huttu, Ada Tekay, Aksu Tekay, Aron Lammassaari, Kalle Halonen, Enni Korva, Teemu Savela, Roosa Korkala, Manu Hyvärinen, Annastiina Oinonen, Elina Nurkkala, Jaakko Kaksonen, Johannes Lampela ja Tuija Fiskari

Sivun alkuun

Ala-asteen musiikkiluokkien 4.–6.luokkien kuoro

Opettajat:
Mira Visuri, Jaakko Jauhiainen, Liisa Rotonen, Ismo Koskela, Leena Alenius-Määttä, Anne-Maj Suhonen, Jatta Joutsela, Anu Räihälä, Annukka Ylitalo

Berg Janette-Erika, Hankala Olli, Holma Pinja, Honkanen Markus, Hyvönen Aukusti, Kujala Annika, Kuusikko Niina, Leponen Emilia, Luttinen Senni, Madetoja Sonja, Mykkänen Heidi, Nieminen Matti, Nousiainen Kalle, Oikarinen Laura, Paaso Laura, Parviainen Ella, Pukari Minna, Rantakeisu Heljä, Raudaskoski Emilia, Rissanen Anna, Sakko Alina, Suutarinen Helinä, Takalo Piia, Tanskanen Sonja, Turtinen Satu-Maaret, Tyni Marianna, Alaluusua Essi, Arolaakso Josefiina, Heinola Laura, Hintsanen Roosa-Maria, Ikonen Henna, Juntunen Emma, Kallioniemi Henna, Kiuru Aukusti, Komminaho Mari, Kontturi Miko, Kumpulainen Kaisa-Maria, Kumpuniemi Emilia, Lakkala Elina, Martinmäki Oona, Moisanen Rita, Määttä Emma, Paajanen Eveliina, Pajarinen Anniina, Pakanen Senni, Parviainen Markus, Peedo Emmi, Petäjäjärvi Janita, Ponnikas Sini, Rantakeisu Eeli, Rissanen Emilia, Seikkala Ella, Tyni Petteri, Virsu Jonna, Haapsamo Oskari, Hannula Inka, Heikkala Markus, Juntunen Roosa, Juvonen Krista, Kaera Laura, Karttunen Olga, Keltamäki Sonja, Kolehmainen Salla, Korpi Laura, Kärki Elisa, Lehtonen Iida, Leskinen Tuuli, Oja Katarina, Palokangas Iina, Ruotsalainen Juha, Saarela Iisa, Sundqvist Krista, Terho Elina, Tiiliharju Ari, Vuorinen Laura, Ylönen Nita, Aho Ida, Ala-Mursula Anni, Becker Anna, Flink Katriina, Hanhela Samu, Jaakkola Tinja, Kivioja Milla-Mari, Koivukangas Frans, Korkee Veera, Kurttila Elina, Mahjneh Raoul, Nenonen Noora, Oja Ninni, Ojutkangas Venla, Okkonen Silvia, Paajanen Valtteri, Piippo Milena, Salo Konsta, Silvola Jaakko, Simojoki Vilma, Tervo Mikko, Tohmola Tiialotta, Tuominen Oona, Turtinen Sonja, Tölli Elias, Urponen Helmiina, Viitanen Milka, Väisänen Joonatan, Alakärppä Eemil, Ervasti Aino, Ervasti Fanni, Hautala Kerttu, Häkkinen Ella, Jurmu Laura, Jämsä Teemu, Järvelin Patrick, Kanniainen Walter, Kantola Aino, Karhinen Anni, Kokkoniemi Juulia, Koskela Ilari, Kumpula Katri, Kumpula Vilma, Kuorikoski Meri, Latvala Samuel, Moilanen Valtteri, Murtoniemi Hugo, Niemelä Erika, Nkansi Philippe, Papunen Marja, Saarela Hanna, Sippola Eemeli, Takamäki Saana, Tekoniemi Ella, Uusimaa Jaakko, Väyrynen Tuija, Hongisto Katriina, Isoaho Iisa, Karhumaa Ruut, Koivukangas Henri, Kumpula Sonja, Kärkkäinen Ellanoora, Leikas Ellinoora, Linnanmäki Sofia, Malo Jenna, Mehtälä Oona, Mikkola Anni, Niemelä Hanna, Nkansi Ossi, Paavonaho Jiri, Palokangas Henrika, Raiskila Anna, Rankinen Ella, Rautava Ruut, Seppälä Matias, Sirviö Santeri, Taussi Heidi, Tokola Helea, Tornberg Tiila, Turtinen Ellen, Tölli Tuomas, Ulvinen Pekka, Vihelä Satu, Virsiheimo Laura, Alakärppä Aksel, Fyrsten Ina, Hakala Mari, Hautala Jenni, Jyrinki Heljä, Kangaskorte Joonas, Kanto Aapo, Kivioja Annika, Koivurova Jaakko, Kortelainen Sannamari, Kurttila Hanna, Kynkäänniemi Soili, Laine Anni, Latvala Noora, Lepola Saana, Leponiemi Sakari, Leppänen Tuuli, Männikkö Ella, Niemelä Saara-Leena, Olsen Ester, Pesonen Jenna, Puutio Emma, Reskalenko Aleksandra, Sippola Eetu-Pekka, Sirviö Siiri, Taskila Aatu, Tervo Jaakko, Tirkkonen Jaakko, Vakkuri Andreas, Vähäsarja Anna-Sofia, Väliaho Mari, Ala-aho Vilma, Harjunpää Tiia, Holtinkoski Riikka, Järvinen Vili, Kaarela Katja, Kaisto Anna, Karjalainen Ella, Keränen Aarne, Kettunen Olli, Kilponen Miika, Korhonen Karri, Kuoppala Noora, Kämäräinen Katariina, Lahti Karita, Lang Lotta, Laukkanen Lotta, Marjala Lotta, Moilanen Essi, Pesonen Anni, Puutio Eveliina, Ruonala Sanni, Rytkönen Tiia, Salmelin Silja, Sulkala Milla, Takalo Niina, Turunen Vilja, Ylikotila Veera, Aho Sari, Dincer Derya, Haarala Vilma, Halonen Janne, Hartikainen Tytti, Hartikka Mari, Honkavuori Karoliina, Jousi Jenni, Kaijanen Anna-Emilia, Kuoppala Mari, Kupiainen Alina, Lavila Meri, Lehtinen Ilmari, Marjala Fanni, Moilanen Fanni, Nyman Mattias, Ojala Tiia, Parkkinen Juho, Pääkkönen Emma-Riikka, Rakennuskoski Roosa, Reinikainen Aino, Rämet Noona, Saurio Sini, Suhonen Sonja, Westerlund Ina, Ahoranta Henna, Honka Hanna, Hyytinen Tuukka, Hänninen Jatta, Kaikkonen Heikki, Keränen Inka, Kiviniemi Antti, Kivioja Iina, Koivuaho Emilia, Koivurova Juho, Kuivas Iikka, Lehtikangas Pauliina, Lindfors Sara, Ojala Julia, Ojala Lauri, Ojala Tiina, Pekkala Pauliina, Plomp Eve, Rein Mia, Räätäri Eeva, Sakko Elisa, Salomäki Elias, Seppälä Sara, Siurua Aino-Emilia, Soukka Nina, Takkula Iina, Valtanen Samuli, Vuolas Taru, Ylikotila Santeri  

Sivun alkuun

Kuusiluodon lukio
Ryhmänohjaaja: Janne Länsitie

Uutisia 1600-luvulta
Kirjoittanut: Jukka Ukkola

Ville Kärkkäinen, Tommi Juntunen, Minna Lämsä, Maiju- Riina Huttunen, Helena Korpela, Salla Korpela, Annastiina Saastamoinen, Sinikka Strömmer, Tytti Siira, Linda Vikeväinen, Emmi Hietala

Oulun Pyrintö
Ryhmänohjaaja: Mervi Kumpuniemi

Nuori ja taitava 100 vuotias
Inka Auranen, Suvi Kanniainen, Heini Lehtosaari, Tiia Muhonen, Lotta Pulkkinen, Satu Rusanen, Laura Tauriainen, Maria Tauriainen, Emmi Räisänen, Joonas Puurunen, Joel Rantakeisu, Joni Rantakeisu, Tuomas Marttila

Balettikoulu Sinikello
Ohjaaja: Päivi Honkakoski

Linnassa
Seremoniamestari: Jaana Ollila
Prinsessa: Laura Ollikainen
Prinssi: Riitta Päätalo
Ystävättäret: Nelli Norrena ja Iida Ruusu

Oulun Ympäristön Kalevalaiset Naiset
Ryhmänohjaaja: Kirsti Ojala

Meren yli mailleni
Tuuli Okkonen, Vieno Myllylä, Kyllikki Okkonen, Leila Mikkola, Ester Vaara, Leena Kokko, Anne Kangas, Terttu Välikangas, Mirja Mykkänen, Leena Leskelä, Leena Leppäluoto

Sivun alkuun

Oululaiset Naiskuvat

Oululaisia naiskuvia
Kirsi: Maria Törmänen
Minna: Riitta Viitanen 
Hanna: Riitta Kallio

Oulun Konservatorio
Koordinaattori ja suunnittelija: Ritva Lehtiniemi

Rehtori: Alatalo Ahti 
Opettajat: Heikkilä Marjaana, Thessler-Ollila Kristiina, Torvikoski Seppo, Vaara Markus, Valkama Kati, Valkama Vesa, Vilmusenaho Tiina, Virkkula Esa, Virta Ilkka, Virtanen Jari, Ylönen Eveliina, Ainali Risto, Alatalo Ahti, Angervo Ari, Herlevi Jaana, Hirvelä Hannu, Heikkilä Marjaana, Kaarna Kari, Karén Virve, Kinnunen Timo, Klemettilä Mari, Knihtilä Piia, Koskela-Pospiech Terhi, Kurki-Awad Päivyt, Lehtiniemi Ritva, Leponiemi Johanna, Leponiemi Osmo, Mankinen Erkki, Mäenpää Ilmari, Nikkola Tuomo, Nurila Jaakko, Oittinen Petri, Ollila Arja, Orbinski Sauli, Paakinaho Antti, Ruohomäki Jukka, Ryhtä Mika, Salo Mikko, Sariola Jaana, Seebeck Sven, Seppänen Samuli, Siira Anne, Skrabb Kaj, Smolander Sanna

Kansallisromantiikkaa altolla ja pianolla
Helinä Nissi, altto
Krista Rosenberg, viulu
Sanna Smolander, piano
Satu Kae, altto

Renessanssihuilut
Eveliina Ylönen, huilu
Mikko Salo, huilu

Suomalaista kaihoa
Ritva Lehtiniemi, laulu
Markus Vaara, piano

Haaveilua Meren Äärellä -harmonikkamusiikkia
Siiri Patokoski, harmonikka
Perttu Heikkinen, harmonikka
Saara Ahola, harmonikka
Katri Väyrynen, harmonikka

Utopinen klarinetti
Mika Ryhtä, klarinetti

Tummat altot
Heli Kettunen, altto
Helinä Nissi, altto
Maria Westerinen
Sanna Smolander, piano

Viihdyttävät altot
Olga Reskalenko, altto
Satu Kae, altto
Sanna Smolander, piano

Mozartin aarioita ja duettoja,  klo 13.30
Risto Juntunen, laulu
Anna-Emilia Alakärppä, laulu
Juha Hakulinen, laulu
Markus Vaara, piano

Mozartin aarioita ja duettoja
Risto Juntunen, laulu
Anna-Emilia Alakärppä, laulu
Juha Hakulinen, laulu
Markus Vaara, piano
Heinituuli Lehtiniemi, laulu
Janne Myllylä, laulu
Markus Vaara, piano

Italialainen tuokio laululle ja kitaralle
Ritva Lehtiniemi, laulu
Antti Zelenski, kitara

Urkutuokio
Kirkkomusiikin opiskelijat

J.S.Bach: Brandenburgilainen konsertti nro 6
Olga Reskalenko, altto
Anniina Sohlman, altto
Markus Vaara, op, urut

Kansanlauluja huilulle ja pianolle
Heljä Ranta-Keisu, huilu
Annukka Niemelä, piano
Ida Mattila, huilu
Aino Alasaarela, piano
Eveliina Ylönen, huilu
Piia Knihtilä, piano

Heino Kaski: Sonaatti huilulle ja pianolle
Eveliina Ylönen, huilu
Piia Knihtilä, piano

Suomalaisia huilu ja piano -duoja
Kalle Kivelä, huilu
Joona Kärnä, piano
Saara Mattila, huilu
Sonja Heape, piano
Saara Hiltunen, huilu
Anni Karhinen, piano

Sellistien Barokkituokio
Oskari Elomaa, sello
Aappo Vasala, sello
Markus Vaara, piano

Musisointia teekutsuilla
Anne Siira
Kristiina Thessler-Ollilla
Miika Askeli, piano
Kristiina Halonen, piano
Riinamaria Hongisto, piano
Tuuli Niemelä, viulu
Sanna Smolander, piano
Susanna Riekki, viulu

Teekutsut wieniläisklassisin sävelin
Anne Siira
Kristiina Thessler-Ollilla
Minna-Maria Hooli, piano
Saara Viljamaa, viulu
Riina-Maria Hongisto, piano
Alma Asikainen, viulu
Kristiina Halonen, piano
Emma Ryhänen, viulu
Susanna Riekki, viulu
Ella Tekoniemi, piano
Ella Rankinen, piano
Toini-Tuulia Holma, piano
Vilma Simojoki, viulu
Paavo Jurmu, viulu
Sonja Ahola, piano
Tiia Harjunpää, piano
Maiju Saloranta, piano
Veera Ollila, piano
Annika Jaakkola, viulu
Aliisa Simojoki, viulu

Musikantit meren äärellä
Eveliina Ylönen, huilu
Mikko Salo, huilu

Naistertsetti: Kansankynttilät
Ritva Lehtiniemi, laulu
Virve Karen, laulu
Mari Klemettilä, laulu

Peace and love
Emilia Aarnio, laulu ja kitara

Oulussa laulettua
Heinituuli Lehtiniemi, laulu
Janne Myllylä, Laulu
Sini Laakso, viulu
Venla Viljamaa, sello
Piia Knihtilä, piano

Leevi Madetoja: Polskaa
Mikael Myrskog, klarinetti
Markus Vaara, piano

Oululaista historian havinaa viululla
Sanna Luukkonen, viulu
Essi Oikarinen, viulu
Sanna Smolander, piano

Yhteisvirsiä
Kirkkomusiikin opiskelijat

Suomalaista pianomusiikkia
Jenni Päkkilä, piano
Alexandra Ylitalo, piano
Johanna Häkkilä, piano
Jenni Huttula, piano
Laura Röntynen, piano

Kansallisromanttisia lauluja
Risto Juntunen, laulu
Elina Hyvönen, piano
Anna-Emilia Alakärppä, laulu
Ulla Kimpimäki, piano
Heinituuli Lehtiniemi, laulu
Leena Ollila, piano
Janne Myllylä, laulu
Sanna Ollila, piano

1800-luvun salonkimusiikkia
Risto Juntunen, laulu
Elina Hyvönen, piano
Anna-Emilia Alakärppä, laulu
Ulla Kimpimäki, piano
Heinituuli Lehtiniemi, laulu
Leena Ollila, piano
Janne Myllylä, laulu
Sanna Ollila, piano

Klassista kitaralla
Antti Zelenski, kitara

Sellistien Romantiikkatuokio
Venla Viljamaa, sello
Anna Miettunen, sello
Anna-Sofia Hyvönen, sello
Juuli Kauppila, sello
Heidi Taussi, sello
Markus Vaara, piano

Allsången i skolan
Virve Karen, laulu
Markus Vaara, piano

Crusell-kvartetti
Mika Ryhtä, klarinetti
Osmo Leponiemi, viulu
Jaana Herlevi, altto
Päivyt Kurki-Awad, sello

Easter Lily
Nathalie Smous, laulu
Tomi Sirviö, kitara
Seppo Torvikoski, koskettimet
Mika Säkkinen, basso
Riku Kivimäki, rummut

Lestadiolaisten ja heränneitten lauluja
Kirkkomusiikin opiskelijat

Piae Cantiones -lauluja 
Kirkkomusiikin opiskelijat

Frans Mikael Franzenin virsiä
Kirkkomusiikin opiskelijat

Acerbi: huiluduoja
Eveliina Ylönen, huilu
Mikko Salo, huilu

Aappo Ojanperä
Ahti Alatalo, laulu
Markus Vaara, piano 

Beatlemania
Jarkko Viinamäki, laulu ja kitara
Simo Salmela, kitara
Katariina Kuure, basso
Heikki Lindström, rummut

Soul City
Anna Itkonen, laulu
Emilia Aarnio, laulu
Jarkko Viinamäki, laulu ja kitara
Jouko Isokangas, basso
Kimmo Virtanen, kosketinsoittimet
Heikki Lindström, rummut

Suomalaista salonkimusiikkia
Rina Olsen, huilu
Sanna Smolander, piano
Riikka Piippo, piano 

Kansallisromanttisia lauluja 
Heinituuli Lehtiniemi, laulu
Leena Ollila, piano
Janne Myllylä, laulu
Sanna Ollila, piano

1800-luvun salonkimusiikkia
Heinituuli Lehtiniemi, laulu
Leena Ollila, piano
Janne Myllylä, laulu
Sanna Ollila, piano 

Vanhoja yhteislauluja
Mari Klemettilä tai Virve Karen, laulu
Markus Vaara, harmoni

Pikkualtistit eli kansanlauluja kahdelle alttoviululle
Kerttu Hautala, alttoviulu
Jenni Hautala, alttoviulu
Jaana Herlevi

Barokkimusiikkia kitaralla
Antti Zelenski, kitara 

Potter-trio
Hanna Saarela, huilu
Vilma Ala-aho, huilu
Satu Vihelä, huilu

Pappas Födelsedag med musik
Elina Tuomi, piano
Auroora Lahti, piano
Laura Jurmu, piano
Iiris Pulkkinen, piano
Aino Alasaarela, piano
Hanna Seppälä, piano
Reeta-Maria Juntunen, piano
Anna-Elina Holma, piano
Tiina Vilmusenaho
Samuli Seppänen 

Minijouset
Rebecca Sendenali, alttoviulu
Vilma Peltomäki, viulu
Sofia Moilanen, sello
Anna Becker, viulu
Marianne Sendenali, alttoviulu
Valtteri Moilanen, viulu
Konsta Salo, viulu
Meeri Hintikka, viulu
Iisa Saarela, alttoviulu
Krista Sundqvist, viulu
Salla Kolehmainen, viulu
Fanni Moilanen, viulu
Jenni Jousi, viulu
Pauliina Leponiemi, kontrabasso
Markus Vaara, harmoni
Jaana Herlevi, johtaja 

Pienten pianistien tuokio
Tuulia Kokkonen, piano
Anni Ala-Mursula, piano
Tinja Jaakkola, piano
Milena Piippo, piano
Ella Meriläinen, piano
Roosa Romsi, piano 

Alttoduo
Satu Kae, altto
Anniina Sohlman, altto

Kantelemusiikkia
Eveliina Ahlholm, kantele
Tiia Mäkelä, kantele
Henriikka Könönen, kantele
Maria Roivainen, kantele
Emilia Soinilehto, kantele
Kaisa-Mari Vuoti, kantele
Aino Erkinaho, kantele
Iida Lukka, kantele
Tommi Moilanen, kantele
Mette Koivukangas, kantele
Arttu Puroila, kantele
Sari Aho, kantele
Ella Männikkö, kantele
Iina Rauhala, kantele
Katri Suonvieri, kantele
Tuula Harju, kantele
Anniina Lahti, kantele
Aino-Emilia Siurua, kantele

Vanhalin huilusonaatti
Liv Heusala, huilu
Sanna Smolander

Kirkkomusiikin esittäjät

Risto Ainali, Emilia Heikkilä, Salla Heiskanen, Anna- Kaisa Juusola, Markus Kalliokoski, Hannamari Kataja, Samuli Kokko, Laura Kumpula, Tuomo Nikkola, Leena Ollila, Laura Pennanen, Else Piilonen, Taru Pisto, Aino-Maija Saukkonen, Miklos Spanyi, Aki Tyni, Timo Ustjugov

Pohjan Sotilassoittokunta

Muistoja-konsertti ja Lasten kutsut -konsertti
Kapellimestari: Kari Westman
Mukana Taikuri Joni Pakanen

Oulun sotaveteraanikuoro

Muistoja-konsertti
Kuoronjohtaja: Rauno Rännäli

Express-orkesteri

Junnu Sippola, laulu
Risto Järvenpää, kitara
Make Keskinarkaus, basso
Unski Kaikkonen, piano/urut
Lyly Rajala, rummut

Sivun alkuun

Madetojan Musiikkilukio
Yhteyshenkilö: Johanna Kemppainen

Metrotytöt
Pipsa Pulkkinen, laulu
Hannamaria Koukkari, laulu
Elisa Viuhkola, laulu
Aliisa Tiittanen, laulu
Ainomari Puutio, laulu
Saara Haavisto, piano

Pianotrio
Suvi Tönkyrä, viulu
Laura Röntynen, piano
Reetta Suvilehto, sello

Pojat. Katkelma musiikkinäytelmästä
Ohjaajat: Anne Ålander ja Johanna Kemppainen

Emma Härkönen, Kristian Heberg Saku Mattila, Jenni Hintikka, Lotta-Maaria Mäkelä, Milka Koskela, Unna Kemppainen, Sonja Kaisanlahti, Antti Ojala, Anniina Leviäkangas, Olli Aarni, Jenni Hakovirta, Anniina Kangasniemi, Sanna Sillanpää, Teemu Huotari, Sofia Hernesniemi, Lilli Kallio, Tiia Possakka, Sinimaria Tomperi, Hanna Heikkilä, Laura Kuisma, Niko Konttinen, Tuomas Lipponen, Reina Kess, Joonas Kokkoniemi, Kaisa Makkonen, Joona Mäkelä, Katja Peedo, Anni Suhonen, Janne Laurila, Tony Piirainen, Anniina Polvi, Pipsa Pulkkinen, Eero Ojala, Hilla Okkonen, Miina Huotari, Lauri Rantala, Saara Tölli, Enni-Maria Lämsä, Mikael Myrskog, Salla Päkkilä, Iisa Tervaskanto, Anna Julmala, Riikka Keränen, Tuukka Lampela, Maiju Rumpunen, Sari Syväniemi

OAMK, Tanssinopettajakoulutus
Ryhmänohjaaja: Mirja-Liisa Herhi

Illalliskutsut Johan Nylundin salongissa
Nina Härö, Maiju Virkkunen, Aleksandra Roustamova, Anna Rytkönen, Jari Haavisto, Eero Hietanen, Niko Laaksonen, Paula Kettu Paula, Anu Kokkonen, Saana Ojala, Heidi Palmu, Hanna Pitkänen, Tuuli Tahko, Johanna Salminen, Antti Talvio

Soittajat:
Suvi Tönkyrä, Viulu
Laura Röntynen, piano
Reeta Suvilehto, sello

Sivun alkuun

Oulun Ylioppilasteatteri
Ohjaaja Sanna-Maija Karjalainen

Tervanräkäri ja Merimies
Käsikirjoitus: Markus H. Korhonen

Petri Puolakka, Antti-Pekka Toijonen, Jukka Isokoski, Jarmo Kantola, Kristiina Paksuniemi

Eversti Saladdin Werwing ja puistojen kunnostus
Käsikirjoitus: Markus H. Korhonen

Jukka Isokoski, Petri Puolakka, Jarmo Kantola, Antti-Pekka Toijonen,  

Skandaali Oulun Merikoulussa
Käsikirjoitus: Markus H. Korhonen

Jukka Isokoski, Petri Puolakka, Jarmo Kantola, Antti-Pekka Toijonen, Kristiina Paksuniemi, Maria Tyni

Toppeliuksen neidit ja kirjasto
Käsikirjoitus: Markus H. Korhonen

Maria Tyni, Jukka Isokoski, Petri Puolakka, Eeva-Maria Kauniskangas

Ilta Susiteetissa
Käsikirjoitus: Markus H. Korhonen
Koreografi: Antti Kairakari

Jukka Isokoski, Petri Puolakka, Eeva-Maria Kauniskangas, Antti-Pekka Toijonen, Kristiina Paksuniemi, Jarmo Kantola,  

Mannerheimin puiston elämää
Käsikirjoitus: Markus H. Korhonen

Jukka Isokoski, Petri Puolakka, Eeva-Maria Kauniskangas, Kristiina Paksuniemi, Maria Tyni, Ella Lehtonen

Musarit

Juhlamessu
Kuoronjohtajat: Harriet Urponen, Sanna Paitsola, Ismo Koskela

Sini Alatalo, Antti Annola, Nina Annola, Kati Annola, Eskelinen Mia, Heikka Vilma, Ella Haapakoski, Kanerva Huovinen, Heidi Inget, Sanni Inget, Erkki Järvelä, Henna Kyngäs, Marika Lahtimaa, Mirva Lahtimaa, Jenny-Maria Lohiniva, Karoliina Lohiniva, Laura Lohiniva, Roosa-Maria Lohiniva, Susanna Lohiniva, Jenni Mattila, Saku Mattila, Eveliina Paananen, Lauri Pekkarinen, Kristiina Rytky, Salla Savela, Mirella Siira, Sanna Sillanpää, Heli Sivula, Tytti Tarvainen, Suvi Teräsniska, Iida Vanhala, Hanna Viren, Hilla Väisänen, Jenni Ylisirniö

Muusikot:
Tommi Salmela, Ari-Pekka Sipilä, Olli Tuomainen, Jorma Itkonen

Satutäti
Aili Heikkinen, Anja Salo

OLS
Samuli Niskanen ja Pentti af Hällström

Sivun alkuun

Pohjois-Viena Seura
Ryhmänohjaaja: Anja Suvanto

Vienan pakolaisie tulou
Juhani Tyynelä, Aune Kotaniemi, Lasse Jämsä, Esko Goman, Janne Arhippainen, Tiia Arhippainen, Saga Skiftesvik, Juhani Ylikulju, Ville Rohkimainen, Hilkka Pyörälä, Olavi Rotonen, Senja Hallamaa, Margit Rohkimainen, Tatjana Goman, Sirpa Takkinen, Päivi Pihkakoski, Salla Takkinen, Anu Takkinen, Minna Takkinen, Roope Pihkakoski, Johannes Röpelinen, Timo Arhippainen, Lauri Alaviitala

NHCD
Yhteyshenkilö: Pentti Eteläinen

Terveisiä Wisconsinin Oulusta
Kaisa Karhu, Aili Hökkä, Timo Männikkö, Minna Männikkö, Susanna Happo, Tarja Parpala, Marjo Juola, Mika Juola, Ida Mattila, Sari Rautio, Juha Saarenpää, Johanna Nieminen, Sonja Kujala, Leena Halonen, Tanja Paavonpesä, Lahja Muhonen, Aila Eteläinen, Roman Bouialo, Tyyne Petäjäjärvi, Anne Peltoniemi, Nina Peltoniemi, Sari Mettovaara, Riitta Huovinen, Jenni Huovinen, Auli Inkala, Kukka Haapaniemi, Susanna Bogdanoff

Tanssikeskus Citydance
Yhteyshenkilö: Merja Satulehto

Mimeacs
Koreografia: Lasse Hyttinen
30 tanssijaa

Oululainen ihiminen 2105
Koreografia: Outi Martikainen
20 tanssijaa

Telemark Team
Yhteyshenkilö: Liisa Kontturi

Svengaillen
16 tanssijaa

Oulun Interaktiiviset Eläytyjät
Yhteyshenkilö: Riikka Kauppi

Aseveli ja vihollinen
Käsikirjoitus: Matti-Pekka Heikura

Noitakäräjät
Käsikirjoitus: Matti-Pekka Heikura

Sinfoniaorkesteri Festivo

I viulut

Hosio Antti; Rosenberg Krista;  Sidorova Olga, Oamk;  Häkkilä Johanna; Järvi Margareta; Lahti Matias; Sipola Mirella; Kanniainen Gretel

II viulut
Kujala Iida, Oamk; Kämäräinen Tuuli-Maria, Oamk; Perkiömäki Vilma; Alakärppä Ada; Zoteev Ivan; Tuomikoski Saara; Käräjäoja Sara; Heikkilä Olli

Altot
Sohlman Annika, Oamk; Reskalenko Olga; Kettunen Heli, Oamk; Kae Satu; Piirainen Anna

Sellot
Keränen Kaisa, Oamk; Suvilehto Taru; Sitomaniemi Amanda, Oamk; Palosaari Aino; Suvilehto Reetta; Kallioniemi Anni; Miettunen Anna; Tötterström Iiris

Bassot
Murto Hannu, avustaja; Nääppä Juha, avustaja

Huilut
Heikkinen Marjaana, Oamk; Luoma Anni,Oamk; Nyman Satu,Oamk

Oboet
Pasanen Aino, Oamk; Kettunen Matti, avustaja; 
Mattila Saku

Klarinetit
Myrskog Mikael; Mäenpää Minna, Oamk; Pasanen Ilkka

Fagotit
Laakso Jari, avustaja; Kärnä Noora; Acs Ladislau, avustaja

Käyrätorvet
Maija-Elina Nygård, Oamk; Kurki Juha; Salminen Pasi, avustaja; Yletyinen Jukka, avustaja

Trumpetit
Mäntyranta Erkki, Oamk; Nuutinen Eeva, Oamk; 
Pelkonen Lauri

Pasuunat
Kurki Tuomas, Oamk; Hänninen Annika, Oamk; 
Malinen Ilkka

Tuuba
Nielsen Mette, avustaja

Lyömäsoittimet
Lauronen Juha, Myllys Leo, Hänninen Essi

Harppu
Rautio Saara, avustaja

Kapellimesteri
Angervo Ari

Solisti
Ohenoja Kalevi

Intendentti
Ollila Arja

Vahtimestari
Mattila Hannu

Oulun Työväen Soittokunta
Kapellimestari: Mika Kaijanen

Jylhä Sirpa, Lahtinen Kaija, Lehtonen Kaisa-Leena, Mikkonen Hanna, Vallius Laura, Hautala Antti, Jumisko Teuvo, Jussila Martti, Kaikkonen Kaisa-Liisa, Pikkarainen Sakari, Pyhäluoto Riikka, Honkanen Johanna, Kiviharju Raimo, Karhi Pentti, Niinisalo Esa, Piirala Matti, Kangaspuoskari Sirkka, Matero Matti, Puuri Tommi, Salo Sampsa, Tikkinen Jorma, Vörlin Pirjo, Kullberg Aimo, Pikkarainen Eino, Erholtz Esa, Korhonen Pauli, Saari Paavo ja Haikola Keijo

Sivun alkuun

Puvustus
Pukusuunnittelija: Seija Mällinen
Yhteistyötahot:
  Oulun seudun ammattiopisto: Anne Kaartinen, Maiju Karttunen, Jaana Kauppila ja Päivi Snellman
 

Opiskelijat / harjoittelijat:
Alaluusua Susanna, Alasaarela Hanna, Annola Marika, Autio Annika, Bask Jaana, Bruun Henna, Drushinin Mirella, Erkkilä Mari, Gumpler Nina, Heikkilä Veera-Katariina, Höyhtyä Hanna, Ilkka Sanna, Ilo Sanna, Järvinen Anne, Kaartinen Anne, Kangas Heidi, Kanniainen Salla, Karttunen Maiju, Kauppila Jaana, Keränen Sirkka, Kettukangas Paula, Kivilinna Mari, Korpelin Satu, Kurikkala Johanna, Kylmänen Irina, Laakkonen Teija, Lampinen Heidi, Lauronen Nea, Linna Meeri, Miettunen Anne, Mikkonen Janita, Milinkovic Tihana, Moisa Essi, Myllymäki Merja, Määttä Pia, Määttä Sanna-Kaisa, Nyrhinen Soila, Paavola Irene, Perttunen Kaisa, Pesonen Annamari, Poutanen Riina, Puominen Katariina, Puominen Minna, Puttonen Sanna, Pyykkönen Veera, Päkkilä Henna, Pöyskö Hanna, Saarela Emma, Saukkoriipi Eija, Scarazzato Agnese, Snellman Päivi, Tauriainen Riitta-Liisa, Terho Anna, Turunen Johanna, Typpö Katja, Tölli Jenni, Törmänen Maarit, Utriainen Janika, Vainionpää Suvi, Vasarmo Nina, Vuorialho Hanna, Yli-Hukka, Henna-Liisa, Yli-Pyky Soile

Tietomateriaali: Alasaarela Hanna, Bruun Henna, Drushinin Mirella, Höyhtyä Hanna, Ilkka Sanna, Linna Meeri, Moisa Essi, Paavola Irene, Puttonen Sanna, Scarazzato Agnese, Typpö Katja, Tölli Jenni, Törmänen Maarit, Utriainen Janika

  TV2: Eija-Riitta Alhainen
  Kansallisooppera: Tarmo Tanttu
  Oulun kaupunginteatteri: Annukka Valta
  Oulun Työväen Näyttämö

Sivun alkuun

Kampaus ja maskeeraus
Kosmetologiopiskelijat:
  Anita Heinola, Sanna Heinola, Tanja Klemetti, Sini Leinonen, Miia Nivala, Jaana Parviainen, Virpi Pieniniemi, Marja Rahkala, Anniina Rauhala, Tanja Skarp, Tanja Suomela, Annika Tuurihalme
Kosmetologiopettaja Tiina Anttila ja parturi-kampaajaopettaja Heli Pekuri
Parturikampaajaopiskelijat:
  Heidi Haapaniemi, Tanja Heikkinen, Mari Hänninen, Ansku Koukkari, Lotta Mannonen, Susanna Mettovaara, Kati Nurminen, Marianne Ojala, Sinikka Onatsu, Noora Pöytäkangas, Sanna Salo, Meri Selin, Jenna Siira, Annika Turpeinen, Paula Vehkalahti, Anna-Kaisa Ylitalo
Parturi-kampaajaopettaja Tiina Jaako-Koivisto
Tapahtuman kotisivuja varten opinnäytetöinä työstetty materiaali:
  Kosmetologiopiskelijat Marjo Mikkola ja Tiina Tuohino
Työtä ohjannut kosmetologiopettaja Kaija Paavola

Parturi-kampaajaopiskelijat Jenna Eskola, Petra Hämälä, Hanna-Emilia Mitteli ja Tiina Mällinen
Työtä ohjannut parturi-kampaajaopettaja Margit Kämäräinen

AV-opiskelija Tiia Tauriainen
Työtä ohjannut AV-opettaja Outi Jaako

Sivun alkuun

Ohjelmatuotanto
Balettikoulu Sinikello, Citydance, OAMK, Oulun konservatorio, Pohjan Sotilassoittokunta, Oulun Työväen Näyttämö, Teatteri Neliapila, Ylioppilasteatteri, Oulun taidekoulu, Madetojan musiikkilukio, Pohjan Sotilassoittokunta, Festivo, Oulun Seudun Kalevalaiset Naiset, Karjalaiset Naiset, Oulun eläkeläiset, seurakunnat, yliopisto, Työväen soittokunta, Rumputtajat, Oulun koululaiset ja päivähoidon lapset sekä monet muut

Sivun alkuun

Työpajat
  Oulun Taidekoulu/ Ulla Kaislaranta

Sivun alkuun

Yhteistyökumppanit
  Puolustusvoimat, Oulun yliopisto, Oulun evankelis-luterilainen seurakunta, Oulun ortodoksinen seurakunta, Oulun helluntaiseurakunta, Nasaretin pyhän perheen seurakunta, TV2, Kansallisooppera, Oulun seudun ammattikorkeakoulu, Oulun seudun ammattiopisto, Merikosken ammatillinen koulutuskeskus

Sivun alkuun

Nelisatanen, toimituskunta
  Päätoimittaja Kaisu Mikkola
Toimituskunta: Markus H. Korhonen, Jukka Ukkola, Niina Teräslahti

Sivun alkuun

Oppaat
Aikamatka-oppaat:
Niko Mäkinen, Hanna-Maria Alakärppä, Inka Moilanen, Mikko Myllykangas, Niina Timosaari, Timo Takalo, Harri Kononen, Hanna Malin, Timo Jauhiainen, Heikki Keränen, Veli-Pekka Leivo, Jani Oravisjärvi, Hanna Ryynänen, Anna Juntunen, Mari Kanniainen, Anitta Kiviranta, Maria Peura, Maija Siika-aho, Riitta Kanniainen, Eveliina Ervasti, Emilia Hautamäki, Marjo Heikkinen, Hanne-Mari Koivula, Hanne Saarikoski, Hannu Kuivalainen, Veli-Pekka Kortelainen, Teemu Meriläinen, Suvi Tossavainen, Satu Tähtinen, Riikka Rounaja, Anna Luusua, Heidi Kurvinen, Riikka Mikkola, Alma Tuiskula, Essi Liimatainen, Hanna Liljeblad, Eija Tikkanen, Heli Huotari, Katariina Parhi, Laura Pylkkänen, Essi Tiittanen, Päivi Vitikka, Vili Heikkinen, Hanne Paalanen, Jussi Korhonen, Anna Tauriainen, Anna-Leena Keränen, Annamari Martinviita, Johanna Huhta, Sari Ojala 

Sivun alkuun

Käsityöläiset

Heli Halonen, Vappu Hautala, Terttu Hietala, Aini Hiltunen, Raija Ikonen, Hilkka Korhonen, Rauno Leinonen, Eero Majava, Marja Niiranen, Marika Halme, Elsa Pietikäinen, Terttu Saarenpää-Snicker, Kyllikki Sipilä, Maire Laukkanen

Sivun alkuun

Tekniset palvelut
  Tapahtuman taltiointi: 

Merikosken ammatillinen koulutuskeskus, Audiovisuaalisen viestinnän koulutusohjelma

OAMK, Viestinnän koulutusohjelma

OSAO, Audiovisuaalisen viestinnän koulutusohjelma


Opiskelijat:
Veli-Matti Salmela, Tanja Liedes, Ismo Torvinen, Pekka Leviäkangas, Aleksi Kastelli, Kalle Jurvelin, Asta Airikainen, Marika Säkkinen, Mikko Koiranen, Pauli Siuruainen, Miia Faarinen, Antti Kontio, Sakari Piippo, Halonen Jyrki, Hänninen Sani, Immonen Anna, Jaskari Tero, Kenttälä Juha-Matti, Kovaniemi Samuli, Kyllönen Heidi, Kärki Juha, Kärkkäinen Mikko, Mäläskä Liisa, Pöyliö Petra, Salmi Jarno, Toivonen Jenny, Hanna- Maria Partanen, Harri Kontio, Markus Valtanen, Jenni Tauriainen, Pauliina Halkola, Jukka Herranen, Sami Kaarakainen

Sivun alkuun

Tiedotus ja markkinointi
  Oulu 400 –tiedotus: Eila Vähäkuopus, Sari Valppu
Graafinen suunnittelu ja nettisivut: Niina Teräslahti, Enna Heilala

 

Kiitokset
  Pirjo Kuusijärvi ja Eijariitta Alhainen, YLE/ TV2
Tarmo Tanttu, Kansallisooppera
Juhani Kostet, Turun maakuntamuseo
Minna Sartes, Aboa Vetus & Ars Nova
Fanni Jurvakaisen perikunta
Jarkko Ekman, Toppilan Pukseeri / Meri-kilta
Kalevi Hämäläinen
Kalevi Ilkka
Kalevi Wahlsted, Arma Polaris
Jorma Kytökangas
Heimo Hiltula
Tapio Kortesluoma, Oulunsalon seurakunta
Tuomo Kangas, Oulunsalon seurakunta
Harri Soukka, Oulunsalon seurakunta
Matti Santaniemi, Oulunsalon seurakunta
Leena Isotalo, Oulun läänin taidetoimikunta
Jorma & Pauli Smeds
Eero Leskinen & Pirkko Jääskelä, ”Virpiniemen meriaitta”
Pentti Annanperä, Kestävän kehityksen talo
Juha Happonen
Seppo T. Heikkinen
Markku Pesonen, Kuhmon matkailu
Petri Nevanperä, VR-Konepalvelut
Rauno Asikainen, Koskilinjat
Pekka Aalto,Koskilinjat)
Unski Kaikkonen, Express-yhtye
Junnu Sippola, Express-yhtye
Hannu Karjalainen, YLE
Markus Hänninen, Musiikki-Kullas, "Kuusrock"
Kauko Röyhkä, Riku Mattila (mm. K.R.&Narttu, Ramblers…)
Eero Hannula, OPOY
Outi Rousu, Periferia Productions

Sivun alkuun